2nd Annual Poster Competition Winners

The 2nd Annual MSE Poster Competition was held Thursday, March 27 in the Christopher W. Klaus Computing Building.  Organized and run by the Graduate Student Advisory Group, (GSAG), the premier sponsor of the event was Solvay, a global company founded in 1863, serving diversified markets worldwide, from consumer goods to energy.  Additional sponsors included GE, NicePak, TE Connectivity, Invista, ASM Atlanta Chapter, Technical Polymers, and PhosphorTech.

For the 62 MSE participants, the poster competition provided an opportunity to showcase their research, and connect and share their work with other students, faculty, and industry representatives.  Industry representatives, including those with an eye to future hiring, were provided an excellent opportunity to get to know the skills and capabilities of the participating students.

Prizes were awarded for the following categories: Biomaterials, Nanomaterials, Structural Materials, Energy/Electronic Materials, and Polymers, Undergraduate, and Best in Show.  Posters were judged on quality of research, poster design and presentation, as well as each student's verbal presentation of his or her research. We'd like to congratulate the following students for their outstanding work.

Category
Winner's name
Award name
CO. Sponsor
Biomaterials      
1st Nathan Evans The NicePak Products, Inc. 1st Place Graduate Poster Award  Nicepak
2nd Shalini Saxena The 2nd Place Graduate Poster Award (Biomaterials)  GT-MSE
3rd Stefany Holguin The 3rd Place Graduate Poster Award (Biomaterials)  GT-MSE
Electronic/Energy      
1st KESONG Hu The 1st Place Graduate Poster Award (Energy/Electronic Materials)  PhosphorTech
2nd Simiao Niu The 2nd Place Graduate Poster Award (Energy/Electronic Materials)  PhosphorTech
3rd Gordon Waller The 3rd Place Graduate Poster Award (Energy/Electronic Materials GT-MSE
Nanomaterials      
1st Matthew Smith The 1st Place Graduate Poster Award (Nanomaterials)  ASM 
2nd RUOMENG Yu The 2nd Place Graduate Poster Award (Nanomaterials)  TE Connectivity
3rd Jeffery Geldmeier The 3rd Place Graduate Poster Award (Nanomaterials)  GE
Polymer      
1st Bradley Newcomb The Paolo N. Canovi 1st Place Graduate Poster Award (Polymers)  Technical Polymers
2nd Chaowei Feng The Eric A. Esche (BS Text ‘75, MS Text ’77) 2nd Place Graduate Poster Award (Polymers)  Susan Park Esche
3rd Xin Dong The 3rd Place Graduate Poster Award (Polymers)  GT-MSE
Pre-Qual      
1st Ruilong Ma The 1st Place Graduate Pre-Qualifier Award  INVISTA
2nd David Scripka The 2nd Place Graduate Pre-Qualifier Award  PhosphorTech
3rd Philip Campbell The 3rd Place Graduate Pre-Qualifier Award  GT-MSE
Structural      
1st Timothy Pruyn The Tom Sanders 1st Place Graduate Poster Award (Structural Materials)  Tom Sanders fund set up by David M. Bowden
2nd Yushu Wang The 2nd Place Graduate Poster Award (Structural Materials)  ASM
3rd Jennifer Breidenich The 3rd Place Graduate Poster Award (Structural Materials) GE
Undergrad      
1st Julien Turner The Tom Sanders 1st Place Undergraduate Poster Award Tom Sanders fund set up by David M. Bowden
2nd Janine Feirer The 2nd Place Undergraduate Poster Award  ASM
3rd Keith Johnson The 3rd Place Undergraduate Poster Award  GT-MSE
       
Best in Show Nathan Evans Best in Show Poster Award Solvay